Zanimljiv projekt očuvanja karnevalske tradicije

Učiteljica Sanja Dobrijević i njezin treći razred OŠ »Jurja Dalmatinca« provode zanimljiv projekt pod nazivom »Kako je bilo noga puta« u mjesecu karnevala. Karnevalska tradicija u Pagu zaista je osebujna, specifična i bogata i nastoji se očuvati i prenijeti na mlađe naraštaje. Tako se učiteljica Sanja odlučila na ovaj mjesečni projekt koji bi najmlađima približio karnevalske običaje i motivirao ih da i oni nastave tradiciju.

U sklopu projekta održan je sat »Kako su se obucevale Paškinje i Pažani« gdje je gošća bila umirovljena profesorica engleskog jezika Rajka Vidolin, poznata i po tome što njeguje stari paški govor koji pomalo izumire i izuzetno poštuje paške običaje.

Malim trećašima postavljena je svojevrsna izložba sa starom tradicijskom odjećom, a Rajka Vidolin, za ovu priliku obučena u paški fuštan, upoznala ih je s nazivima pojedinih dijelova odjeće - bilo je tu fuštana, donje robe s merlićima, starinskih košulja s paškom čipkom, dječje robe, starinskih šugamana. Posebno im je pojasnila i kako su se stari Pažani nekada oblačili u maškare.

Prošlog tjedna održana je Parlaonica na temu »Kome je bilo bolje u djetinjstvu - nekad ili sad?« koju su učenici odlično odradili.

- Na ovaj način želimo sačuvati ono što su nam naši stari ostavili, a to je bogata tradicijska baština. S obzirom da i paški govor polagano izumire, ovo je bila prilika da ih profesorica Rajka Vidolin nauči paškim riječima, ali i zanimljivim i specifičnim običajima. Djeca su odlično prihvatila ovakav način učenja i sa zanimanjem pratila ovaj zanimljivi sat, rekla je Sanja Dobrijević.

Više slika u fotogaleriji

Piše: Vesna Karavanić

Preuzeto sa: http://www.zadarskilist.hr/clanci/18022014/zanimljiv-projekt-ocuvanja-karnevalske-tradicije

objavio: Šime Gligora   datum: 19. 2. 2014.